Baldo Damla Sakızlı Saf Salep 35 gr
Baldo Damla Sakızlı Saf Salep 35 gr

Baldo Damla Sakızlı Saf Salep 35 gr

4,00
Marka : Baldo
Fiyat : ₺495,00(KDV Dahil)

   İçindekiler: Saf salep, damla sakızı %13

 

   Salep, yabani olarak yetişen bazı orkide türlerinin toprak altında, fındık- ceviz gibi çeşitli boylarda gelişen yumrularından elde edilmektedir. Orkide yumruları hasat edildikten sonra bazı yörelerde sütte, bazı yörelerde ise suda kaynatılarak kurutmaya bırakılır. İyice kuruduktan sonra taş değirmende öğütülerek toz haline getirilir.

   Ülkemizde Burdur, Kahramanmaraş, Kastamonu, Samsun gibi illerimizde doğal ortamından toplanmaktadır. Ancak bitkinin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğundan ülkemiz de dahil dünyanın onlarca ülkesinde sökümü yasaklanmıştır. Buna karşın ne yazık ki ticareti serbesttir.

   Baldo saf salep, size lezzetli ve faydalı bir içecek alternatifi sunmak üzere damla sakızıyla bir araya geldi. Damla sakızının öğütülüp toz haline getirilmesinin ardından Baldo saf salep ile belli oranlarda karıştırılmasıyla üretilmiştir. Bu karışım size bir mevsim yetecektir.

 

   Evde Salep Yapımı

 

   Bir litre sütü ocağa koyup kaynamaya başlarken 4 gr veya tepeleme bir çay kaşığından az fazla damla sakızlı Baldo saf salebi, topaklanmaması için azar azar ya da bir süzgeç yardımı ile karıştırarak süte yedirin. Kıvam alana kadar kaynatın. Altının tutmaması için şimşir kaşık kullanmayı ve karıştırmayı ihmal etmeyin.

   Veya,

   15 dakika kadar kaynattıktan sonra içebilir ancak gerçek kıvamına ulaşması için karışımı dinlenmeye bırakmalısınız. 1 saat kadar dinlendirip tekrar ısıtarak içebilirsiniz. Tatlandırmak amacıyla bal veya pekmez kullanabilirsiniz. Şeker kullanıyorsanız kaynatırken saleple beraber ilave edilebilir. Afiyet olsun...

NOT: Eğer ihtiyacınızdan fazla yaptı iseniz artan kısmı buzdolabına kaldırıp 2-3 gün boyunca içebilirsiniz. Daha fazla beklemesi gerekiyorsa buzluğa atınız.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR